קרדיט: freepik

בדיקת תרמוגרפיה היא בדיקה שבוחנת את מערכת החשמל בכל מקום באמצעות מצלמה רגישה לקרינת אינפרה אדומה שנפלטת מכל גוף ביחס ישיר לטמפרטורה שלו. המלמה מתרגמת את הקרינה המדוברת שאיננה נראית לעין אדם לתמונה שנראית לעין, כאשר כל טווח של טמפרטורה בתמונה נבצע בצבע שונה. מדובר על בדיקה חיונית מאוד בכל מערכת חשמל שכן, ידוע כי אחוז משמעותי מהשריפות שמתחרשות כיום במבנים שונים נגרמות כתוצאה מכשלים חשמליים. התחממות של רכיבים שונים במערכת החשמל גורמת לחומרי הבידוד לאבד את יכולת הבידוד שלהם ובשל כך, נוצר קשר במערכת החשמל ולוח החשמל עלול להתלקח. מכיוון שלא מדובר על אירוע פתאומי אלא על תהליך, חשוב מאוד לבצע בדיקה תרמוגרפית כל פרק זמן כלשהו ולוודא כי מערכת החשמל תקינה.

למה חשוב לבצע בדיקות תרמוגרפיות?

כ30 אחוזים מהשריפות במבנים שונים כגון: בתים פרטיים, מפעלים, מבני ציבור ועוד, נגרמות ערב כשלים במערכות החשמל. הסיכונים עלולים להיות משמעותיים יותר במקומות שבהן יש שימוש בחומרים דליקים ונפיצים. לליקויים הללו עלולים להיות השלכות חמורות על הבטיחות של אנשים ששוהים במקום או בסביבה. בשריפות של חשמל יש סכנה שכרוכה הן בפציעה עצמה מהאש והן מהשאיפה של עשן רגיל שנפלט מהחומרים הפלסטיים, הכבלים השונים ורכיבים נוספים. מעבר לכך, עלולה להיות סכנת התחשמלות ועל כן אין ספק שמדובר על בדיקות חשובות מאוד. איתור מוקדם של הליקויים מעבר להיותו בעל יכולת למנוע את ההשלכות השונות שנגרמות כתוצאה משריפות במקום, גם יכול למנוע תקלות עתידיות ובלתי רצויות במערכת של החשמל, למנוע הפסקות חשמל והשבתות אחרות לא מתוכננות של מערכת החשמל, לחסוך בכסף בשל נזקים בציוד של מערכת החשמל ועוד. לאחר ביצוע הבדיקה יופק דוח ובו יפורטו כלל הליקויים במידה ונמצאו, המיקום של הליקויים, הסיבה לליקויים וכן מידת החומרה שלהם. כמו כן, יפורטו הצעות לתיקון הליקויים בצורה הטובה ביותר.

מתי יש צורך בבדיקות תרמוגרפיות?

שריפות במערכת החשמל כאמור הן מקור די שכיח לפריצת שריפה ועל כן, על פי החוק, על רשות הכבאות המקומית לדרוש את אישור תקינות מערכת החשמל ולהפיק אישורים על בדיקת מתקני החשמל כתנאי לקבלת אישור מנציבות הכבאות, לצורך קבלת רישיון לעסק או חידוש רישיון עסק ועוד. האישור המדובר חייב להיות חתום על ידי בודק בעל רישיון חשמלאי מתאים. חשוב ומומלץ לערוך את הבדיקות הללו כבדיקות משלימות לבדיקת תקינות מערכת החשמל כולה. לא פעם בדיקות תקינות של מערכת החשמל הן בדיקות שידרשו על ידי חברות ביטוח שונות המציעות ביטוח לדירה או תכולת דירה וזאת בכדי לצמצם כמה שיותר נזקים כלכליים שיכולים לנבוע כתוצאה משריפות שנגרמות בשל כשל חשמלי. מרבית חברות הביטוח יעמידו כתנאי כיום לביטוח עסק או מוסד כלשהו ביצוע בדיקה או סריקה תרמוגרפית והוכחה כי מערכת החשמל תקינה מהבחינה הזאת ואין חשש כי בגינה יפרצו שריפות.

במי כדאי לבחור עבור ביצוע בדיקה זאת?

מכיוון שכאמור מדובר על בדיקה חשובה מאוד הרלוונטית עבור עסקים, מפעלים, מוסדות שונים וכמובן גם עבור בתים פרטיים, אין ספק שלא כדאי להקל ראש ולבחור באיש מקצוע לא מספיק מיומן או אמין לצורך ביצוע בדיקת תרמוגרפיה. מעבר להיותו של איש המקצוע בודק מוסמך, יש לברר האם מדובר על איש מקצוע בעל ניסיון בתחום, שכבר ביצע לא מעט בדיקות מהסוג המדובר ויעידו על כך הלקוחות שלו. רק לאחר שבודקים היטב באיזה איש מקצוע כדאי לבחור, אפשר לבחור בלב שלם איש מקצוע רלוונטי לביצוע הבדיקה ולדעת שהיא תתבצע בצורה הטובה ביותר ותפיק את התוצאות המהימנות ביותר בסופה.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here